Halfeti Resimleri ~ (Hits: 9384)Şanliurfa - Halfeti Resimleri

Şanliurfa - Halfeti Resimleri
Halfeti Resimleri
       

Kategori İçeriğiHALFETİ

İlçe. M.Ö. 855 yılında Asur Kralı III. Salmanassar tarafından zapt edildiği zaman " Ş itamrat" adı nı taşıyordu. Yunanlılar bunu değiştirerek " Urima " adı nı vermişlerdir.

Süryaniler ise, ilçe için " Kal�a Rhomeyta " ve " Hesna d'Romaye " adları nı kullanmışlardır.

Arapları n eline geçtikten sonra " Kal�at-ül Rum " adı takılmıştır. XI. Yüzyılda Bizanslıların eline geçince bu kez " Romaion Koyla " adı nı almıştır.1280 yı lında Bey sari komutasındaki Memluk Ordusu tarafından kuşatılmış, sonuç alınamayınca, şehirdeki Hıristiyan mahalleleri beş gün süre ile yağmalanmıştır. 1290 yılında bu kez Memluk Sultanı Eşref tarafından fethedildi ve son kez Memlükler tarafından tamir edilen şehre " Kal�at-ül Müslimin " adı verildi. Yavuz Sultan Selim zamanı nda Osmanlılara geçen ilçe, günümüzde de kullanılan " Urumgala " ve " Rumkale " adları nı alarak 1954 yılında ilçe haline getirilmiştir. İl merkezine uzaklığı 120 km .dir. Yukarı Göklü adlı bir kasabası, 35 köyü ve 34 mezrası vardır. 2000 yılı Nüfus sayımına göre, ilçenin nüfusu 1.645'tir.
Suruç Hakkında
Viranşehir İlçemiz
GAP' merak edenler için
Arkeolojik Çalışmlar Hakkında Detaylı Bilgiler
Şanlıurfa'da Kültür ve Edebiyat
Detaylı Turizm Haritası

İlçenin büyük bir kısmı Birecik Barajı'nın göl suları altında kalmıştır. Yeni yerleşim yeri olarak ilçe merkezine 7 km . mesafedeki Karaotlak mevkii seçilmiş ve yerleşime açılmıştır (nüfusu 963'tür).
Tarihi ve kültürel kalı ntıları içersinde barındıran, Birecik Barajının yapımından sonra büründüğü özgün kimliğiyle HALFETİ İlçesi önemli bir turizm potansiyeline kavuşmuştur. Şöyle ki Halfeti'de yaşamın tüm renklerini görmek mümkün. Kentin simgesi haline gelen �siyah gül' yerli yabancı tüm konukların ilgisini çekmekte, önemli bir ticaret potansiyeli içermektedir. İl Özel İdaresi tarafından satın alınan su motoruyla Aziz Nerses Kilisesi'nin, Barsavma Manastırı'nın ve daha bir çok tarihi yapının yer aldığı Rumkale' ye, kaya kilisesinin yer aldığı tarihi Savaşan köyüne ulaşım olanaklı hale gelmiştir

Halfeti ilçesinin büyük bölümü barajdan dolayı birecik barajından dolayı sular altında kalmasına ragmen yeni yerleşim yeride yine ilçenin eski havasını veriyor deselerde bence eskisi gibi degil..

Bulunan: 1 Resimlar 1 sayfalarda. Görünen: ilk sayfadan 1 son sayfaya 1.


Anahtar Kelimeler:


Hızlı Erişim

Resim Bölüntü Sayfası: 


Dost Siteler
Resimler|Resimler|Resimler|Modifiyeli Arabalar|Gizlilik Politikamız|Sitemap

  Domain